Svešvalodu apguves un ECL sertifikācijas centrs

Baltijas Starptautiskajā akadēmijā profesionālās bakalaura programmas „Rakstveida un mutvārdu tulkošana” darbojas Svešvalodu apguves un ECL sertifikācijas centrs (Baltic International Academy Foreign Languages and ECL Certification Centre – BIA FLC). Šis centrs ietilpst Eiropas moderno valodu prasmju līmeņu sertifikācijas konsorcijā (ECL CONSORTIUM FOR THE CERTIFICATE OF ATTAINMENT IN MODERN LANGUAGES – http://www.ecl-test.com).

Vēsture. 1992. gadā tika izveidots Eiropas konsorcijs, lai sertificētu moderno valodu prasmju līmeņus (ECL). Konsorcija darba koordinators un galvenais Eksaminācijas centrs bija Londonas universitātes eksaminācijas un novērtēšanas Padome (University of London Examinations and Assessment Council). Kopš 1999.gada koordinatora funkcijas pilda Pēčas universitāte Ungārijā (University of Pecs Foreign Language Centre). Valstu apvienošanas politika Eiropas Savienības ietvaros radīja nepieciešamību izveidot ECL – Eiropas konsorciju, lai sertificētu sasniegumus moderno valodu prasmju jomā. Šobrīd ECL eksaminācijas centri darbojas 17 Eiropas valstīs, ASV, Argentīnā.

MērķiECL galvenais mērķis ir vienotas un uzticamas sistēmas izstrādāšana un īstenošana svešvalodu jomā visām Eiropas Savienības valstīm. ECL testēšana apvieno ERASMUS un LINGUA programmu darbības pieredzi. ECL nodrošina izsniegto svešvalodas sertifikātu atzīšanu visā ES teritorijā bez papildus apstiprināšanas nepieciešamības katrā valstī.

Eksāmena organizācija. Sertifikāta pretendents var izvēlēties eksāmena variantu:

  • kompleksais
  • mutiskais
  • rakstiskais

Kompleksajam eksāmenam ir divas daļas: mutiskā (dalība dialogā, monologs par izvēlēto tēmu, klausīšanās) un rakstiskā (lasīšana, rakstīšana). Eksāmens notiek divas dienas. Pirmajā dienā tiek veikta rakstiskā daļa (apakštests lasīšanā, apakštests rakstīšanā) un apakštests klausīšanās daļā, t.i. mutiskās runas izpratnē. Eksāmena materiāli uzreiz pēc eksāmena nobeiguma tiek nosūtīti uz ECL Konsorcija sekretariātu.

Otrajā dienā tiek kārtots mutiskais eksāmens. Ja eksaminējamais ir izvēlējies rakstisko eksāmenu, tad jāierodas tikai uz kompleksā eksāmena rakstisko daļu (izpilda lasīšanas un rakstīšanas apakštestus), ja ir izvēlējies mutisko eksāmenu, tad ir jākārto klausīšanās eksāmenu rakstiskās daļas laikā, un pēc tam ir jāierodas uz eksāmena mutisko daļu.

Eksāmena mutiskajai daļai ir divas daļas: dalība dialogā un monologs par doto tēmu, monologam izmantojot attēlu. Eksāmenu pieņem komisija, kuras sastāvā ir divi pasniedzēji. Viens pasniedzējs vada sarunas gaitu, otrs pasniedzējs protokolē atbildes un fiksē kļūdas. Viss eksāmens tiek ierakstīts diktofonā, uzreiz pēc eksāmena noslēguma ieraksti tiek nosūtīti uz ECL Konsorcija sekretariātu.

Testu īpatnības. Testu saturs un apjoms tiek izveidots nopietnu zinātnisko pētījumu rezultātā un balstoties uz izmēģinājuma testēšanu, kura tiek veikta eksperimentālās grupās. Šīs testēšanas sistēmas īpatnība ir maksimālā līdzība ar reālu saziņu mācību un darba gaitā mūsdienu Eiropā. Testēšana tiek veikta atbilstoši līmeņu sistēmai, kura ir pieņemta Eiropas Savienībā (A2, B1, B2, C1 līmeņi).

Pirms eksāmena pretendentam ir jāizlemj, kādā prasmes līmenī viņš kārtos eksāmenu. Lai pieņemtu lēmumu, ir jāizpēta atbilstošā informācija mājas lapā http://www.eclexam.eu vai arī jākonsultējas ar savu svešvalodas pasniedzēju. Iesniegumu eksāmena kārtošanai ir jāraksta konkrētam svešvalodas prasmes līmenim. Vērtējot tiek novērtēta tieši šī līmeņa prasme, netiek piešķirts augstāks vai zemāks līmenis.

ECL eksāmenos tiek novērtētas mutiskās un rakstiskās valodas iemaņas sazinoties parastās ikdienas situācijās par profesionālām un vispārīgām tēmām dažādos grūtību līmeņos atkarībā no līmeņa. Testos nav īpašas gramatiskās daļas. Lai eksāmenā izslēgtu neveiksmes iespēju nejaušības rezultātā, katrā apakštestā ir nevis viens, bet divi uzdevumi, turklāt par dažādām tēmām. Tādā veidā, ja pretendents pirmo uzdevumu izpilda nepietiekami labi, ir iespēja parādīt savas zināšanas izpildot otro uzdevumu par citas tēmas materiālu.

Vērtēšana. Testēšanā tiek vērtētas 4 veidu valodas aktivitātes: lasīšana, rakstīšana, klausīšanās, runāšana (4 apakštesti). Eksāmena katrā daļā maksimālais iegūstamais punktu skaits ir 25 (kopā par eksāmenu iegūstamais maksimums ir 100 punkti). Katrā daļā ir divi uzdevumi. Lai nokārtotu eksāmenu, katrā daļā jāiegūst vismaz 40% (10 punkti), bet mutvārdu vai rakstu daļā kopā vērtējums NEVAR būt zemāks par 60%. (https://eclexam.eu/exam-assessment/) Sertifikātā tiks norādīts uzdevumu izpildes procents. Ja veiksmīgi ir nokārtota tikai rakstiskā daļa, tad tiek izsniegts sertifikāts rakstiskajā daļā, ja tikai mutiskā daļa – tad mutiskajā daļā.

Lasīšana

Rakstīšana

  Klausīšanās

Runāšana

40%

40%

40%

40%

Uzticamība. Visu līmeņu testi un to vērtēšanas sistēma ir aprobēti balstoties uz ilgstošiem eksperimentāliem pētījumiem, kuri ir ļāvuši izstrādāt uzticamus un efektīvus standartus, lai noteiktu svešvalodu prasmju patieso līmeni. Testu izstrādātāji un eksaminatori ir speciāli apmācīti, lai organizētu testēšanu.

Testu izstrāde un novērtēšana tiek veikta prestižā augstskolā tās valsts valodā, kurā tiek kārtots eksāmens. Informācija par šīm augstskolām ir atrodama mājas lapā https://eclexam.eu

Visi uzdevumi, pirms tie tiek iekļauti testos, tiek eksperimentāli pārbaudīti. Komisija, kura organizē eksāmenu un vērtē tā rezultātus, ir atbildīga par to, lai eksāmenā uzdotie jautājumi un vērtēšanas procedūras atbilstu ECL pieņemtajiem standartiem.

Izmēģinājuma rakstisko testu var izpildīt tiešsaistē, tests ir pieejams ECL mājas lapā, bet izmēģinājuma mutisko eksāmenu var kārtot BIA FLC konsultācijā, kura notiek nedēļu pirms eksāmena.

Valodas. Baltijas Starptautiskās akadēmijas Svešvalodu apguves un ECL sertifikācijas centrā var veikt testēšanu un iegūt ECL CONSORTIUM FOR THE CERTIFICATE OF ATTAINMENT IN MODERN LANGUAGES sertifikātu par angļu, vācu un citu svešvalodu prasmju līmeņiem.

Sertifikāta derīguma termiņš. Beztermiņa.

Kādēļ ir vērts kārtot ECL eksāmenu?

  • Eksāmena saturs atbilst Eiropas svešvalodu prasmju līmeņu sistēmai.
  • Eksāmens ļauj iegūt starptautiski atzītu sertifikātu mācībām un darbam.
  • Eksāmenā tiek izmantoti aprobētas (uzticamas) un adekvātas kontroles un vērtējuma metodes.
  • Eksāmens tiek pieņemts labvēlīgā gaisotnē.
  • Eksāmenā tiek novērtētas saziņas prasmes, neizmantojot gramatiskos testus un tulkošanas uzdevumus.
  • Šis ir vislētākais starptautiskais eksāmens.
  • Eksāmens ir beztermiņa.
  • Ja ir iegūts negatīvs rezultāts, tad ir iespējams no jauna atsevišķi kārtot rakstisko vai mutisko daļu.
  • Eiropā un pasaulē pastāvīgi tiek paplašināts ECL eksaminācijas centru tīkls.

Papildus informācija:

  • Tīmekļvietne: https://www.eclexam.eu
  • BSA Svešvalodu apguves un ECL sertifikācijas centra direktore (Baltic International Academy Foreign Languages and ECL Certification Centre – BIA FLC): Jūlija Rastorgujeva, tel. 29144948
  • Adrese: Valērijas Seiles iela 4, Rīga.

BSA Svešvalodu apguves un ECL sertifikācijas centra darbība. Pamata darbības virzieni:

  • angļu, vācu, spāņu un citu svešvalodu līmeņu testēšana un sertifikācija ECL CONSORTIUM FOR THE CERTIFICATE OF ATTAINMENT IN MODERN LANGUAGES ietvaros
  • angļu, vācu, spāņu un citu svešvalodu kursi
  • svešvalodas mācīšanas metodikas kursi.