“Radošā pārstrāde” (Upcycling) – tas ir jauns termins un jauns virziens mūsdienu dizaina mākslā. Tulkojumā no angļu valodas tas nozīmē materiālu un priekšmetu atkārtotu izmantošanu dizaina darbos, kas māca apzinātu patēriņu caur dizainu un skaistumu, ievērojot ekoloģijas prasības.
Pēdējā laikā, kā stāsta studiju virziena “Māksla” vadītājs, BSA docents Mihails Kopeikins, radošā pārstrāde kļūst arvien populārāka ārzemēs. Šis jaunais virziens ir ieinteresējis arī mūsu pasniedzējus un studentus. Tāpēc mēs nolēmām rīkot meistarklasi topošajiem dizaineriem. Ar starptautiskās programmas ERASMUS+ atbalstu uz BSA tika uzaicināts pazīstams speciālists radošās pārstrādes jomā – asociētais profesors KURT ORKUN AKTAŞ no Kirikkale University (Turcija), un mēs kļuvām par pionieriem šī jaunā dizaina virziena apguvē mūsu valstī.
Profesors no Turcijas piedāvāja BSA studentiem visaptverošu meistarklases programmu, kas veltīta radošās pārstrādes metožu apgūšanai. Pamatojoties uz savu personīgo pieredzi, viņš, izmantojot konkrētus piemērus, demonstrēja topošajiem dizaineriem dizaina projektu izstrādes metodiku radošās pārstrādes stilā, atbilstošu otrreizējo materiālu un priekšmetu izvēles un to lietderīga pielietojuma metodiku, kā arī piedalījās meistarklases dalībnieku izstrādājumu īstenošanā kopā ar studentiem.
Apkopojot meistarklases rezultātus, KURT ORKUN AKTAŞ pozitīvi novērtēja BSA studentu pirmos soļus radošās pārstrādes apguvē. Viņš īpaši izcēla trešā kursa studentes Natālijas Jarutas izstrādājumu radošumu un novēlēja viņai un viņas kursabiedriem arī turpmāk radoši pieiet jaunu metožu izmantošanai dizainā.
Fotogrāfijā: Meistarklases dalībnieku grupa. Centrā – docents Mihails Kopeikins un asociētais profesors KURT ORKUN AKTAŞ. BSA studente Natālija Jaruta pateicas profesoram no Turcijas par noderīgām un interesantām lekcijām un padomiem radošās pārstrādes apguvē.