Svetlanas Hajenko piemiņas izstāde

Maijā apritēja desmit gadi, kopš viņsaulē devās Svetlana Hajenko, izcilā mākslas zinātniece, Latvijas Mākslinieku savienības biedre, daudzu albumu un monogrāfiju par mākslu autore, Baltijas Starptautiskās akadēmijas pasniedzēja, studentu mākslas galerijas BiArt dibināšanas iniciatore, kura šodien ir labi pazīstama arī ārpus Latvijas robežām. Viņai ir veltīta piemiņas izstāde, kura tika atklāta BSA mācību ēkā Lomonosova ielā 4.

Tā sastāv it kā no divām daļām. Viena no tām ir Svetlanas Hajenko memoriālās auditorijas pastāvīgā ekspozīcija. Šeit apskatāmi viņai dāvinātie mākslinieku darbi. Starp tiem ir Svetlanas portreti, kurus uzgleznojuši Edgars Miķelsons, Babkens Stepanjans, Jeļena Antimonova, Ļudmila Pereca. Ekspozīcijas otrajā pusē apskatāmi piemiņas izstādei veltīti darbi. Tostarp uzmanību neviļus piesaista reta Vladimira Starkova fotogrāfija, kur Svetlana ir nofotografēta Džozefa Elgurta personālizstādē BSA 2006. gadā.

Ar siltiem, cieņas pilniem vārdiem izstādi atklāja BSA Senāta priekšsēdētājs Staņislavs Buka, kurš pamatoti tiek dēvēts par studentu galerijas krusttēvu, jo viņš aktīvi atbalstīja tās dibināšanas ideju un atbalstīja to tapšanas un attīstības gadu gaitā un atrod tai laiku arī šodien. Viņš atzīmēja Svetlanas Hajenko profesionalitāti, pašaizliedzību un mīlestību pret mākslu, viņas spēju atklāt jaunus māksliniekus un palīdzēt viņiem atrast savu ceļu daiļradē.

Savā uzrunā S. Buka pateicās arī pašreizējam studentu galerijas vadītājam, Latvijas Mākslinieku savienības biedram Valentīnam Daņiļenko par uzticību Svetlanas Hajenko tradīcijām un novēlēja viņam stiprināt saites ar māksliniekiem un paplašināt mākslas galerijas darbības sfēru.

Ar siltiem un aizkustinošiem vārdiem Svetlanu Hajenko atcerējās - viņas bijusī kolēģe, BSA pasniedzēja Tatjana Kuzmina, viņas bijusī studente, žurnāliste Raisa Smirnova, mākslinieki Vitālijs Jermolajevs un Anatolijs Borodkins, restauratore Olga Marštupa, rakstnieks Aleksandrs Geronjans. Viņi visi ir vienisprātis - Svetlana Hajenko ir darījusi daudz laba māksliniekiem, Latvijas tēlotājmākslai, Baltijas Starptautiskajai akadēmijai, un mūsu pienākums ir godināt viņas piemiņu.

Izstāde būs apskatāma līdz jūnija beigām.

Fotogrāfijās: Izstādi atklāj BSA Senāta priekšsēdētājs Staņislavs Buka un studentu galerijas BiArt vadītājs Valentīns Daņiļenko. Izstādes fragments. Svetlana Hajenko Josifa Elgurta personālizstādē BSA 2006. gadā.

Vladimira Starkova un Kristīnes Ļahovas fotogrāfijas.